Typ vašich valsov

Prvý krok tomu, aby ste si našli štýl, ktorý sa vám hodí, je odhalenie typu vašich vlasov. Keď porozumiete niekoľkým kľúčovým termínom a budete si ich vedieť vysvetliť vo vzťahu k vašim vlasom, nielenže vám to pomôže pri výbere správnych stylingových prípravkov, ale tiež zistíte, ako sa vaše vlasy správajú a prečo vám niektoré účesy, strihy a farby sadnú lepšie než iné.

Hlavné kategórie vlasov sú:

  • jemné,stredné, hrubé
  • husté alebo riedke
  • kučeravé alebo rovné

Ako zistiť typ vlasov

Pokiaľ si vlasy pravidelne fénujete, žehlíte alebo každý deň používate stylingové prípravky, môže to byť už dávno, čo ste naposledy videli prirodzenú textúru svojich vlasov. Keď ich necháte voľne uschnúť, zistíte, aké sú v prirodzenom stave, a budete sa o ne môcť podľa toho starať.

Krok 1

Umyte si vlasy šampónom určeným pre normálne vlasy, nepoužite však kondicionér.

Krok 2

Potom vlasy jemne presušte uterákom a nechajte ich voľne uschnúť. Nepoužite fén ani vlasy príliš dlho uterákom nedrhnite.

Krok 3

Keď vlasy uschnú, prezrite si ich prirodzenú textúru. Sú úplne rovné alebo sa ľahko vlnia? Ak sa vlnia, koľko je vĺn? Sú neurčité alebo jasne zreteľné, pravidelné či náhodné? Pokiaľ máte kučery, sú menšie alebo väčšie, špirálovité, v tvare S alebo cikcakovité, pružné alebo tuhé? Možno máte zmiešanú textúru. Aký je výsledný efekt v tomto prípade?

Krok 4

Sú vlasy krepovité alebo vyzerajú byť našuchorené? Sú prirodzene lesklé alebo suché a unavené, či sú kombináciou oboch vlastností? Vyzerajú končeky rozštiepené?

Krok 5

Pevnosť a textúru vlasov zistíte tak, že jeden z nich vytrhnete a dáte ho na biely papier. Pokiaľ ho sotva vidíte a je hebký, potom máte stredné vlasy. Keď sú hrubé a na dotyk drôtovité, vlasy máte hrubé.

Tip

Všimnite si, ako dlho vám vlasy prirodzene schnú. Je to ďalší spôsob, ako zistiť ich hustotu a textúru. Riedke a jemné vlasy vyschnú obyčajne do hodiny, kým husté a hrubé schnú dlhšie.

Krok 6

Aby ste zistili hustotu vlasov, stiahnite ich dozadu, akoby ste si chceli urobiť chvost a zmerajte ich obvod (hrubý odhad získate poľa toho, kde sa stretne váš ukazovák a palec). Pokiaľ je obvod chvosta do piatich centimetrov, máte jemné vlasy. Ak päť a viac centimetrov, vlasy sú stredne husté. Pokiaľ nameriate viac než desať centimetrov, máte husté vlasy.